Przysposobienie biblioteczne

PRZYSPOSOBIENIE BIBLIOTECZNE

Założenia programowe

Jest to szkolenie o charakterze ogólnym, wstępnym. Jednorazowy kurs na temat podstawowych usług, zasobów i narzędzi bibliotecznych. Omawiane są zasady korzystania z biblioteki oraz posługiwania się katalogiem komputerowym. Celem zajęć jest przygotowanie studentów pierwszego roku do korzystania z biblioteki i jej usług. Kształcenie początkowych umiejętności użytkowników.

Organizacja zajęć

Zajęcia prowadzone są w grupach. Mają charakter wykładu i praktycznych ćwiczeń przy komputerach. Trwają 90 minut. Składają się z 3 części: wykładu, części praktycznej, zadania do samodzielnego wykonania przez studenta. Mają formę zajęć obligatoryjnych na wszystkich kierunkach i formach kształcenia. Kończą się wpisem zaliczenia do indeksu i na kartę egzaminacyjną.

Warunki zaliczenia

• obecność na zajęciach,
  • odnalezienie wskazanej publikacji w katalogu komputerowym i poprawne wypełnienie rewersu.

Treści programowe
:

Wykład:

• charakter, zadania i sposób funkcjonowania Filii Biblioteki UJK w Piotrkowie Trybunalskim,
  • zasady funkcjonowania  poszczególnych agend: Wypożyczalnia, Czytelnia z Informacją Naukową, Wypożyczalnia Międzybiblioteczna, Oddział Gromadzenia, Ewidencji i Opracowania Zbiorów,
  • typy wydawnictw w zbiorach biblioteki: wydawnictwa zwarte, wydawnictwa ciągłe, zbiory specjalne,
  • katalogi biblioteczne i ich rodzaje: opis katalogowy, metody wyszukiwania zbiorów w różnych typach katalogów,
  • udostępnianie zbiorów: szczegółowe omówienie regulaminów biblioteki, zasady zapisu, omówienie zasad udostępniania zbiorów, zasady wypożyczeń międzybibliotecznych, wypełnianie druków bibliotecznych m. in. prawidłowe wypełnianie rewersów,
  • warsztat informacyjny w bibliotece – źródła papierowe i elektroniczne,

Część praktyczna:

• omówienie strony internetowej Biblioteki,
  • katalog komputerowy w systemie bibliotecznym SOWA: budowa, struktura opisu z uwzględnieniem informacji niezbędnych do zamówienia książki (lokalizacja materiałów, aktualny status egzemplarza), umiejętność posługiwania się katalogiem, możliwości wyszukiwawcze,
  • prezentacja katalogów innych bibliotek (katalog w systemie ALEPH – Biblioteka UJK w Kielcach, katalogi bibliotek w Piotrkowie Tryb.)

Zadanie do wykonania:

• studenci samodzielnie wyszukują określone pozycje w katalogu i wypełniają prawidłowo rewersy.