20-10-2020

SPECJALNE ZASADY KORZYSTANIA Z USŁUG BIBLIOTEKI FILII W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM OD 5 PAŹDZIERNIKA 2020 ROKU

W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego i higienicznych warunków pracy Czytelników i personelu Biblioteki w okresie stanu epidemii, prosimy o bezwzględne przestrzeganie następujących zasad:
stosowanie ogólnych zaleceń służb sanitarnych,
przestrzeganie procedur określonych w zarządzeniu nr 112/2020 Rektora
z dnia 21 maja 2020 r. oraz w Komunikacie nr 13/2020 Rektora z dnia 24 września 2020 r., zachowanie minimum 2 metrów dystansu społecznego,
stosowanie własnych maseczek ochronnych lub przyłbic,
dezynfekowanie rąk, stosowanie się do poleceń porządkowych bibliotekarzy, unikanie wizyt w Bibliotece podczas jakichkolwiek objawów zakażenia górnych dróg oddechowych.

W trakcie kontaktu z księgozbiorem oraz powierzchniami użytkowymi typu: stoliki, blaty, klawiatury rekomendujemy używanie własnych rękawiczek jednorazowych.

W celu sprawnego funkcjonowania obsługi Czytelników obowiązuje następujący sposób postępowania:

1. Pozostają dotychczasowe godziny udostępniania:
    poniedziałek – piątek: 8.00 – 18.00,
    sobota (w terminach zjazdów studiów niestacjonarnych): 8.00 – 14.00.
  2. W Bibliotece Filii może przebywać jednocześnie:
    Wypożyczalnia – 2 stanowiska obsługi Czytelnika – 2 osoby, 2 stanowiska komputerowe z dostępem do katalogu – 2 osoby,
    hol przed wejściem do Wypożyczalni – 1 stanowisko – 1 osoba,
    Czytelnia – 6 miejsc do pracy – 6 osób, 2 stanowiska komputerowe – 2 osoby, 1 stanowisko komputerowe z dostępem do cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej ACADEMICA – 1 osoba.
    W sytuacji zajęcia wszystkich wyznaczonych do użytku miejsc, kolejni Czytelnicy oczekują na zwolnienie stanowiska.
  3. Zamówienia na książki do wypożyczeń na zewnątrz należy składać na podstawie katalogu elektronicznego udostępnianego na stronie: www.biblioteka.unipt.pl (zakładka: Katalog On-line) mailowo bądź telefonicznie na adres: wypozyczalniapt@ujk.edu.pl /44 732 74 00 wew. 8218. Zamówienie można również złożyć bezpośrednio u dyżurującego bibliotekarza na podstawie katalogu lokalnego dostępnego na wyznaczonym terminalu w Wypożyczalni.
  4. Zamówienia na książki i czasopisma do Czytelni należy składać telefonicznie bądź mailowo na adres czytelniapt@ujk.edu.pl lub bezpośrednio u dyżurującego bibliotekarza.
  5. W zamówieniach należy podać: autora, tytuł i sygnaturę zamawianej publikacji oraz imię, nazwisko oraz numer karty bibliotecznej Czytelnika.
  6. Wszystkie zwrócone książki oraz materiały wykorzystane na miejscu
    w Czytelni podlegają 5-dniowej kwarantannie i w tym czasie są wyłączone z udostępniania.
  7. Zamówienia do Wypożyczalni Międzybibliotecznej należy składać wyłącznie za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres:
    miedzybibliotecznapt@ujk.edu.pl. Z wypożyczonych publikacji będzie można skorzystać wyłącznie w Czytelni. Publikacje w formie elektronicznej zostaną przesłane na adres mailowy Czytelnika.
  8. Do odwołania pozostają nieczynne dla Czytelników:
    strefa katalogów kartkowych,
    szafki osobiste Czytelników,
    ksero.

W trosce o zachowanie bezpieczeństwa sanitarnego personel Biblioteki przestrzega następujących procedur:

1. Bibliotekarze mający kontakt z użytkownikami zobowiązani są do
    noszenia maseczek lub przyłbic oraz używania jednorazowych rękawiczek.
  2. Dyżurujący bibliotekarz przeprowadza dezynfekcję blatów, klawiatur komputerowych i innych powierzchni użytkowych po wizycie Czytelnika.
  3. Pomieszczenia Wypożyczalni i Czytelni są na bieżąco wietrzone.
  4. Bibliotekarze nadzorują przestrzeganie obowiązujących zasad bezpieczeństwa sanitarnego. W związku z powyższym mają prawo odmówić obsługi Czytelnika nie stosującego się do obowiązujących zaleceń.
  5. Inne wizyty niż w Wypożyczalni i Czytelni należy ograniczyć do
    niezbędnego minimum oraz umawiać mailowo bądź telefonicznie na
    jeden z podanych adresów:
    dyrektor.biblioteki.pt@ujk.edu.pl / 44 732 74 41,
    gromadzeniept@ujk.edu.pl /44 732 74 00 wew. 8217.

W widocznych miejscach w Wypożyczalni i w Czytelni umieszczone są instrukcje w zakresie prawidłowego stosowania środków ochrony osobistej.

1. Instrukcja noszenia maseczki.
  2. Instrukcja noszenia rękawiczek.
  3. Instrukcja mycia rąk.
  4. Instrukcja dezynfekcji rąk.

Piotrków Trybunalski, dnia 30 września 2020 r.